Przewodnik po Krakowie - Elżbieta Osika Przewodnik po Krakowie - Elżbieta Osika
93
BLOG

O polskim wkładzie w poznawanie świata

Przewodnik po Krakowie - Elżbieta Osika Przewodnik po Krakowie - Elżbieta Osika Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Nową wystawę czasową w Collegium Maius UJ warto zwiedzić, nawet jeśli słynny Globus Jagielloński z ok. 1510r. z nowoodkrytą Ameryką widziało się już wcześniej. Jeśli lubi się mapy i dawne, niespotykane przedmioty, można na tej małej wystawie spędzić i ponad godzinę.

Tytuł wystawy to Rozwój myśli geograficznej w Polsce. Ekspozycja sięga po średniowiecze, można więc zobaczyć kopię pierwszego globusa, tzw. Erdapfel,wykonanego przez Martina Beheima z Norymbergii, jeszcze zanim Kolumb wrócił z Ameryki. Są też najstarsze polskie traktaty geograficzne. Zaskakuje mapa Europy Środkowej Staszica. Wydawałoby się, że połowę Polski pokrywają góry, bo czy to szczyty Karpat czy małe wzniesienia na wyżynach, wszystko zaznaczone jest prawie jednakowo. Fragment mapy można zobaczyć tutaj. Na wystawie przypomniano też Wincentego Pola, który choć kojarzony teraz głównie jako poeta, organizował przecież pierwszą w Polsce katedrę geografii (na Uniwersytecie Jagiellońskim oczywiście). Ciekawe są wydawnictwa z czasów niewoli, które miały przypominać, o jakie granice walczyliśmy, np. Atlas Geograficzno-Statystyczny Romera z 1916r. i książeczki pt. Ziemie powracające o geografii i gospodarce np. Pomorza Zachodniego czy Śląska, wydane w 1942 i 1943r. Poza książkami, globusami i mapami na wystawie prezentowanych jest mnóstwo przyrządów geodezyjnych, do których objaśnienia przydałby się dobry przewodnik.

Bardzo ciekawa jest też część wystawy w Ogrodzie Profesorskim, gdzie na planszach przedstawiono historię instytucji geograficznych z całej Polski. Dużo miejsca poświęcono II wojnie światowej wspominając m.in. geografów walczących w AK czy zamordowanych przez okupantów. Okazuje się, że „w Katyniu, Charkowie i Miednoje został wymordowany niemal cały korpus geografów Wojskowego Instytutu Geograficznego: zginęło 52 oficerów służby stałej i 18 oficerów rezerwy WIG”. W Zaułku Estreichera natomiast można zobaczyć zdjęcia z Polskich podbiegunowych stacji badawczych.

Wystawa będzie czynna do 7 grudnia 2014. Jej część w salach Collegium Maius jest otwarta codziennie z wyjątkiem środy i niedzieli w godzinach 10.-15. Wstęp wolny. Polecam.

Więcej o mnie na stronie Przewodnik po Krakowie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości